Ostatnia modyfikacja: 15. II 2024
Wybierz język: [ENGLISH] [SLOVENSKÝ]

Trzęsienie ziemi w Małopolsce

30. listopada 2004 18:50

"Epicentrum wstrząsu znajdowało się pod Czarnym Dunajcem na Podhalu. Według sejsmologów, trzęsienie miało niewielką siłę, która co najwyżej może spowodować zarysowanie się ścian budynków" - powiedział dyżurny CZK, Wacław Citko.

Dodał on, że wstrząsy były odczuwalne nie tylko w powiecie tatrzańskim i nowotarskim na Podhalu, ale także w powiecie nowosądeckim. Do Centrum Zarządzania Kryzysowego napłynęły też pojedyncze sygnały o trzęsieniu ziemi z położonego bardziej na północ powiatu limanowskiego, a nawet z Krakowa Płaszowa.

Według straży pożarnej oraz służb kryzysowych, nie ma doniesień o poważniejszych szkodach wyrządzonych przez wstrząs. Małopolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że mieszkańcy miejscowości Biały Dunajec, Ząb, Bustryk i Bystre Nowe na Podhalu są bez prądu, ale na razie nie wiadomo, czy jest to wynik uszkodzeń wywołanych przez drgania ziemi, czy też zwykła awaria.

Według sejsmologów, poprzednie trzęsienie ziemi, odczuwalne na południu Małopolski w 1994 r., miało siłę 5 stopni w skali Richtera.

Skala Richtera teoretycznie jest skalą otwartą, ale w praktyce nie notuje się wstrząsów wyższych od 9,5 stopnia.
 
  Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa w Warszawie poinformowało PAP wieczorem, że w związku z trzęsieniem ziemi odnotowano pojedyncze przypadki interwencji jednostek straży pożarnej. Polegały one przede wszystkim na sprawdzaniu, czy w wyniku wstrząsów nie doszło do pęknięć budynków, zagrażających ich mieszkańcom.
 
  Rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Witold Maziarz wyjaśnił, że takich sprawdzeń strażacy dokonywali m.in. w Brzesku i Mszanej (Małopolska), a także w Tychach (Śląskie).
 
  Wstrząsy był odczuwane także na Słowacji. Nie spowodowały żadnych ofiar ani wielkich szkód materialnych.

Słabe wstrząsy były odczuwalne wzdłuż pasma Tatr, od Liptovskiego Hradku przez Rużomberok, Poprad aż po Koszyce. Z sygnałów nadchodzących do słowackiej straży pożarnej wynika, że mieszkańcy wielu osad i miejscowości zaobserwowali niewielkie pęknięcia ścian, spadanie doniczek z kwiatami i przesuwanie się mebli w mieszkaniach.
 
  Epicentrum znajdowało się po polskiej stronie Tatr - podało szefostwo Zintegrowanego Systemu Ratownictwa w Koszycach. Bada ono sytuację po zanotowanych wstrząsach. Informacje na ten temat zbiera Instytut Geofizyki w Bratysławie.

Źródło Onet.pl
 
Inne linki:
Stacje które zarejestrowały trzęsienie
 
Strona z przebiegiem trzęsienia
Trzęsienie ziemi na Podhalu (e-gory.pl)

(LS)

[Linki] [Historia strony] [Kontakty] [O stronie]

Jurgow.pl 1999-2024