Ostatnia modyfikacja: 15. II 2024
Wybierz język: [ENGLISH] [SLOVENSKÝ]

Strój ludowy

Strój jurgowski który należy do stroi spiskich dosyć zasadniczo różni się od stroju górali podhalańskich. Jakie są to różnice możesz zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Na zdjęciu obok możesz zobaczyć różne odmiany stroju ludowego noszonego w Jurgowie. Zaczynając od lewej strony:

  1. strój młodzieńca - zwykły kapelusz bez żadnych dodatkowych ozdób oraz "serdok"
  2. strój panny - na głowie ma wianek
  3. strój drużby weselnego - charakterystyczny kapelusz z tzw. piórkiem oraz sukmana
  4. strój zamężnej kobiety - zamężna kobieta w odróżnieniu od panny ma na głowie chustkę a pod chustką "cepiec" (czepiec), który jej zakładają podczas uczty weselnej

Strój ludowy

(kliknij na element stroju aby powiększyć)

Powóz

Strój "druzbiarski" zakładało się najczęściej tylko na wesela w dzisiejszych czasach używa się go również przy różnych uroczystościach. Na zdjęciu obok mężczyźni w stroju ludowym siedzący w powozie. Powozu używa się również w dzisiejszych czasach, kiedy do Jurgowa przyjeżdża np. biskup.

Czasami też jurgowianie dosiadają swoich koni chociaż nie są to konie czystej krwi . . . 

Jeżdziec na koniu w stroju regionalnym

Występ chłopaków z jurgowskiego zespołu Na zdjęciu obok fragment występu zespołu regionalnego z JURGOWA, ludowy zespół istnieje już od wielu lat. Dawniej wyjeżdżał na wiele różnych wyjazdów zagranicznych. Teraz jeździ głównie po Polsce. Coraz trudniej jest organizować takie wyjazdy ponieważ aktualnie większość członków zespołu pracuje zawodowo lub uczy się. Dawniej zajmowali się głównie pracą chałupniczą (dla Cepelii) i było łatwiej "urwać" się na parę dni z domu.

Opis stroju spiskiego - wersja jurgowska

Górale spiscy, podobnie jak podhalańscy, noszą białe portki z haftowanymi przyporami i białą koszulę spiętą metalową spinką. Są jednak pewne różnice, głownie kolorystyczne. Portki górali spiskich maja z boku paski w kolorze czerwonym albo czerwono czarnym a górale podhalańscy maja paski wyłącznie czarne. Na koszulę wkładają brązowy serdak ("serdok") lub kożuch z białych skór zdobiony haftem. Noszą też sukmanę z ciemnego sukna. Strój uzupełnia filcowy kapelusz lub barania czapka, skórzane kierpce oraz szeroki pas z metalowymi klamrami.

Strój góralek bardziej się różni od podhalańskiego. Na koszulę z szerokimi rękawami zdobionymi haftem czarnym lub białym wkładają suknię z czerwonej "jangliji" obszytą przy gorsecie i u dołu złotą "troską". Zapaska i rańtuch czyli rodzaj szala uszyte są z tkaniny rąbkowej. Głowę zdobi czepiec z jedwabiu lub tybetu obszyty czerwoną wstążką i drobne plisowaną tasiemką. W dni świąteczne góralka spiska na czepiec narzuca białą rąbkową chustę. Nogi obuwa w wysokie buty lub kierpce a szyję zdobi koralami. W bardziej odświętnej wersji stroju stanowi koronkowa biała spódnica i czerwony gorset, reszta pozostaje niezmieniona. Ten strój zakładano tylko na wyjątkowe okazje (duże święta kościelne) i wyłącznie w okresie letnim. Strój ludowy w dzisiejszych czasach noszony bywa głownie na rożne święta, głownie religijne. Tańce i pieśni, są nieodłącznym elementem świąt.

Jurgowska muzyka ludowa

Muzyka spiska różni się nieco od bardziej znanej muzyki góralskiej z Podhala. W naszym dziale poświęconym Jurgowskiej muzyce możesz znaleźć kilka interesujących kawałków. Nie wszystkie są w najlepszej jakości jednak pracujemy nad lepszym nagraniem.

Jurgowscy muzykanci podczas występu w Zdiarze (Słowacja) 15 Sierpień 1998

Jurgowscy muzykanci podczas występu w Zdiarze (Ždiar, Słowacja). "Goralské folklórne slávnosti" 15. Sierpień 1998 (Od lewej Jan Wojtas, Tomasz Wojtas - od Morcinka, Robert Malec, Marek Gil)

[Linki] [Historia strony] [Kontakty] [O stronie]

Jurgow.pl 1999-2024