Wybierz język: [ENGLISH] [SLOVENSKÝ] [Początek] [Mapa strony]  

Zespół regionalny z Jurgowa

Zespół jurgowski prezentuje tradycyjny folklor spiskich, wykonuje tradycyjne jurgowskie śpiewki, tańczy polki, "ciardasie", taniec "Staro baba" z przyśpiewkami a także zachowuje różne tańce obrzędowe i obrzędy takie jak np. obrzęd "Ogrywanie Mojek". Zespół zdobył za ten obrzęd liczne nagrody na festiwalach: w 1985 roku Złote Serce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Góralskich w Żywcu, Srebrną Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, Złotego Smoka na Przeglądzie Zespołów Cepeliowskich podczas Targów Sztuki Ludowej w Krakowie, nagrodę specjalną za tańce obrzędowe w Rzeszowie oraz w 1986 roku I nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Kulturalnego Wsi w Przytocznej.
   Późniejsze sukcesy zespołu już nie są tak dobrze zdokumentowane, zabrakło osoby która byłaby chętna to zrobić a szkoda, bo późniejsze sukcesy też były nie małe. Teraz już ciężko będzie dopełnić tę część historii zespołu, chociaż została podjęta taka próba. Mam nadzieję, że zakończy się ona sukcesem. Jeśli tak to postaram się, częściowo lub w całości opisać w tym miejscu historię jurgowskiego zespołu regionalnego.

W roku 2003 nasz jurgowski zespół obchodził pięćdziesięciolecie swojego istnienia. Z tej okazji zorganizowany był festyn regionalny. Zaproszonych było wielu gości. Zespół oczywiście również zaprezentował swój występ. Obejrzyj zdjęcia z festynu.

Tańce jurgowskiego zespołu

Zespół jurgowski podczas występów na pięćdziesięciolecie swojego istnienie
Zespół jurgowski podczas występów na pięćdziesięciolecie swojego istnienie
Taniec Staro baba.
Taniec Staro baba

  Taniec "Staro baba" jest bardzo ciekawym tańcem. Tutaj znajduje się melodia do jakiej jest on tańczony. Podczas tańca śpiewana jest także piosenka:
  Słowa śpiewane do tej melodii znajdują się w części o jurgowskiej muzyce ludowej naszego serwisu.

 Dziewczęta tańczą tzw. "Kołoecko"
"Kołoecko"
"Figle" - czyli dawne zabawy młodzieży
"Figle", czyli dawne zabawy młodzieży
"Ogrywanie mojek"
"Ogrywanie mojek"
Zbójnik z udanym wyskokiem.
Zbójnik z udanym wyskokiem.
Zbójnik
Zbójnik. "Rombany"
Zbójnik
Zbójnik - "Hajduk"
Mazur
"Mazur" albo też niedźwiedź

Niestety młodzi ludzie coraz mniej czasu i chęci poświęcają tradycji. Wybierają prostsze spędzanie wolnego czasu, niż tańce regionalne. Wolą pójść na dyskotekę albo pooglądać telewizor, czy pograć na komputerze.

Zespół regionalny " Cepelia-Podhale Grupa Spiska z Jurgowa" - strona www zespołu

Foto i opracowanie:
Lucjan Soltys

[Linki] [Historia strony] [Kontakty] [Statystyka strony] [O stronie]

Jurgow.pl 1999-2017