Ostatnia modyfikacja: 15. II 2024
Wybierz język: [ENGLISH] [SLOVENSKÝ]

Kościół parafialny w Jurgowie pod wezwaniem Św. Sebastiana

Szlak Architektury Drewnianej Drewniany kościół pod wezwaniem Św. Sebastiana pochodzi z 1675 roku. Fundatorami byli: sołtys Jakub Kesz i młynarz Mikołaj. Wybudowany "z jedli", przebudowany i wydłużony w latach 1811 i 1869 r. Stanowi dobrze wkomponowany obiekt sakralny wśród otaczających go drzew. Dach i ścianykryte gontem, wystrój wnętrza świątyni jest rokokowy z mnóstwem różnych figur i figurek świętych aniołków itd. Znajduje się tutaj interesująca polichromia. Kościół prezentuje odmianę tzw. "spiskie rokoko". Świątynia wypełniona jest ołtarzami wykładanymi lustrami. Owe sztuczki z lustrami przetworzone zostały w kompozycję dekoracyjną. W świątyni znajduje się również rzeźba diabła pokonanego przez Michała Archanioła (umieszczona jest pod chórem). Z figurą tą wiążą się legendy, kobiety i dzieci obowiązuje zakaz oglądania diabła.

zaczerpnięte z książki:
"Drewniane Świątynie Archidiecezji Krakowskiej"
autorzy ks. Zbigniew Pytel; ks. Mariusz Susek

W skrócie o parafii

Dawniej Jurgów należał do parafii w Łapszach Wyżnych. Od roku około 1770 jest samodzielną parafią. Samodzielne metryki były prowadzone już wcześniej jednak zachowały się tylko od roku 1770. Wcześniejsze spłonęły podczas pożaru plebanii.

Aktualnie proboszczem parafii w Jurgowie jest od roku 2010 ks. Stanisław Malarz, wikarym Piotr Kosakowski.

Jurgów jest starą parafią i pracowało w niej wielu księży. Przedstawiamy listę księży, którzy pracowali w naszej parafii.

Strona WWW parafii: parafia-jurgow-sebastian.pl

Msze Św. w kościele w Jurgowie:

Niedzielę i święta: 8:00 i 11:00 (w języku słowackim)
Więcej informacji o mszach świętych, można znaleźć na stronie parafii w zakładce: OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Widok zewnętrzny

Drewniany kościół

Widok od strony nowej plebanii (marzec 2005 r.)

Widok zachodni kościoła w Jurgowie

Widok zachodni. Foto.: Lucjan Sołtys 2003 r.

Kościół w Jurgowie A.D. 2020

Kościół w Jurgowie A.D. 2020

Kościół w Jurgowie.

(widok wschodni 2002 r.)

Kościół w Jurgowie (widok południowy)

(widok południowy 1996r.)

Kościół w Jurgowie (widok północno-zachodni)

(widok północno zachodni 1996 r.)

Kościół w Jurgowie.

(widok wschodni 1996 r.)

Wnętrze kościoła:

Wnętrze można obejrzeć jeżeli kosciół jest otwarty. Jeżeli jest zamknięty można podejść na sąsiadującą z kościołem plebanię i poprosić księdza proboszcza lub wikarego o otwarcie kościoła. Aktualnie zmienił się proboszcz i niestety nie miałem okazji sprawdzić czy otwiera kościół chętnie lub mniej chętnie. Generalnie jest zapracowany ale jeżeli ktoś ma dużo szczęcia to księdza zastanie. Drugą możliwością jest pójście do kościelnego, który mieszka naprzeciwko kościoła.

W ciepłych miesiącach letnich często drzwi do kościoła są otwarte. Można wtedy wejść do przedsionka, który od reszty kościoła oddzielony jest kratą.

W przypadku kiedy ktoś planuje odwiedzenie kościoła większą grupą lepiej jest się umówić z księdzem lub kościelnym, żeby uniknąć zbędnego czekania.

W roku 2005 został odrestaurowany lewy ołtarz boczny a w roku 2006 prawy ołtarz boczny. W kościele znajdują się także organy wykonane przez fabrykę organów braci Rieger opus 2968 ok. 1942r.. Przedstawiamy kilka zdjęć instrumentu w jurgowskim kościele.

Barokowo-rokokowy ołtarz w kościele parafialnym w Jurgowie. Ołtarz (w tyle) pochodzi z roku 1869 o według umieszczonej na nim daty. Na dole zdjęcia widać balustradę, która została w roku 2004 usunięta podczas remontu podłogi.

Wizerunek św. Sebastiana w ołtarzu głównym. W miesiącach maryjnych zamieniany na figurę Matki Bożej Różańcowej, która również jest patronką kościoła w Jurgowie.

Figurka aniołka nad amboną. W kościele znajduje się mnóstwo różnych figur i figurek aniołów oraz różnych swiętych.

Jedną z bardziej znanych, jest figura Archanioła walczącego z diabłem znajdująca się w tylnej części kościoła.

Dzwonnica przy kościele w Jurgowie. (zdjęcie obok )
  Dzwonnica była zbudowana obok kościoła w odróżnieniu od kościołów Podhalańskich gdzie dzwonnica jest połączona z kościołem. Dzwonnica pochodzi z 1881 roku.
  W roku 2003 została odnowiona jej elewacja zewnętrzna.

Kaplica św. Józefa

Kaplica św. Józefa została dobudowana do jurgowskiego kościoła w latach 50-tych minionego wieku. W ołtarzu głównym kaplicy znajduje się figura św. Józefa wyrzeźbiona przez Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka. Kaplica jest murowana i tylko z zewnątrz obłożona drewnem (podobnie jak zakrystia) tak, aby nie wyróżniała się od reszty kościoła. W roku 2006 kaplica została wyremontowana oraz wymienione zostały okna. W kaplicy tradycyjnie jest urządzany "Boży Grób" a w niektórych latach również Szopka Bożonarodzeniowa.

Rzeźba św. Józefa w kaplicy jego imienia w Jurgowskim kościele.

Rzeźba św. Józefa w kaplicy jego imienia w Jurgowskim kościele.

Więcej zdjęć kościoła i jego historii można znaleźć na stronie jurgowskiej parafii pod wezwaniem św. Sebastiana: parafia-jurgow-sebastian.pl

Nowoczesne ciekawostki

Jurgów coraz mocniej pojawia się w nowoczesnych zabawach takich jak geocaching

Autor tekstu: LS
[Linki] [Historia strony] [Kontakty] [O stronie]

Jurgow.pl 1999-2024